Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Kohoutí kříž - Ozvěny německé lyriky ze Šumavy

kohoutí křížInternetová publikace "Kohoutí kříž" nabízí obrovské množství zajímavého čtení. Zejména vzpomínky odsunutých německých autorů ukazují Šumavu v nám téměř neznámé podobě a jsou vskutku "dokumentem doby", který stojí za to uchovat a hlavně poznat... (celý článek)
***********************************************************************************

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích zpřístupňuje od roku 2001 na internetu elektronickou publikaci Kohoutí kříž, věnovanou šumavské německé literatuře. Publikace zprostředkovává literární obraz Šumavy v dílech německy píšících autorů a současně tak odráží kulturní a společenský vývoj oblasti, která je specifická svou polohou na pomezí tří států a dvou jazyků, svou historií i současností. Přestože kniha sleduje časový úsek několika set let, od 15. století až do současnosti, jádro tvoří 20. století a události s ním spojené, od něhož – a k němuž - se sbíhají linky literárních děl a osudů jejich autorů. Kohoutí kříž literárně mapuje „německou“ Šumavu, obrací se však na českého čtenáře, i když to může vést k určitým jazykovým omezením (například přechylování příjmení autorek, německé a české názvy obcí apod.).

...

Každý zastoupený autor je prezentován ukázkami z díla v překladech, v případě poezie i v originálním znění (pokud je potřeba, je doplněn i slovníček nářečních výrazů), krátkým medailónem a obrazovou přílohou (počet ukázek přesahuje v nové verzi 2 500 a počet dokumentů v obrazových přílohách 5 000). Součástí práce je rovněž studie v českém i německém jazyce.

...

Okruh autorů, které Kohoutí kříž zahrnuje, je velmi široký. Od autorů všeobecně známých a symbolizujících šumavskou literaturu (Stifter, Klostermann, Watzlik, Urzidil), přes slavné autory, u nichž může být šumavská tématika pro někoho překvapující (Kafka, Nietzsche, Rilke, Brecht), až po autory, kteří otiskli pouze jedinou vzpomínku či báseň v krajanském časopise. I ta vzpomínka je ovšem často cenná a unikátní tím, že zachycuje dávno zmizelý či změněný svět ...

(celý článek: ikaros)

**********************************************************************************

Kohoutí kříž  České Budějovice : Jihočeská vědecká knihovna, Překlady a české texty Jan Mareš, elektronická verze Ivo Kareš. Dostupné na : <http://kohoutikriz.org/>.

19.01.2009 16:45:38
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one