Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Stromy k nám hovoří

stromy k nám hovoříSTROMY K NÁM HOVOŘÍ – vybral a uspořádal Ivo Stehlík
 
ilustrace: barevné fotografie, autorka Marguerite Sweers-Meijering
rok vydání: 2009, vydání 1.
formát: 16x16 cm, 132 stran
edice: Dech života, vazba pevná s přebalem
ISBN 978-80-86913-06-3
 
Barevné fotografie a promluvy o stromech.
 
Běžná cena: 247 Kč 
,,Stromy nás provázejí životem doslova od kolébky po rakev. Jejich šumění nás pomáhalo uspávat, když jsme byli malí. Šumění často úplně stejných stromů nám možná jednou pomůže odejít ze světa ve větším klidu... (celá anotace)                            
Myšlenku na vytvoření knihy o stromech jsem si hýčkal dlouho. Konkrétních rozměrů nabyla, když jsem si začal dopisovat se vzácnou ženou, Marguerite Sweers-Meijering. Ke každému z dopisů přikládala jednu nebo více svých fotografií přírody. Kouzelných fotografií, na nichž dominovaly hlavně stromy. Napadlo mě, proč tedy neudělat radost sobě i druhým skloubením fotografií s texty, které už většinou prověřil čas. Snažil jsem se do této knihy vybrat básně, přísloví, citáty a úryvky próz, které by doplňovaly a umocňovaly fotografie. Texty moudrých lidí, které pro mě byly potěšením a inspirací. ...”
V knize jsou zařazeny texty např. Stanislava Vodičky, Garyho Snydera, Vergilia, Jeana Giona, Aldo Leopolda, Ivy Bittové, Miloslava Nevrlého, Erazima Koháka a dalších. Na konci knihy se představují soukromé lesní rezervace (valašskokloboucká Ščúrnica, Přírodní rezervace Rysia v Trenčínském kraji a Přírodní rezervace Vlčia v Prešovském kraji).
Ivo Stehlík, nakladatel

Profil autorky fotografií: Marguerite Sweers-Meijering (*1939), holandská fotografka, se narodila v Indonésii v rodině nizozemského lékaře. Za druhé světové války byla celá jejich rodina vězněna v japonském zajateckém táboře, kde bohužel zahynula její sestra. Od té doby vnímá opravdovou svobodu jako něco nesmírně důležitého.
   Je skutečnou milovnicí přírody. Když dostala svůj první fotoaparát, stalo se fotografování její vášní. Používá Nicon FM2 se standardním objektivem 50/1,8. Žádný její snímek není upraven pomocí počítače. Marguerite má velice vyvinutý cit pro vnímání světla a díky každodennímu focení i pevnou ruku, takže všechny fotografie jsou snímané bez stativu. Jsou krásnou ukázkou souhry oka a mysli.
   Je vdaná a má dvě dcery.

18.09.2009 10:09:11
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one