Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Vlastimil Marek - Každá maminka je Mozart

Je to všechno poněkud jinak. Hudba (nejen všem lidem bez rozdílu, ale především těm ještě nenarozeným či právě narozeným dětem) pomáhá, ale rozhodně není jedno jaká. Zvuk, který spolehlivě vyvolává negativní energetickou odezvu nenarozeného dítěte, je například rocková hudba: ještě nenarozené děti ji rozhodně rády nemají... (celé)

   Zvuky Mozarta a dalších skladatelů, se kterými se již od sedmdesátých let experimentuje – například šestkrát denně přehraná Brahmsova ukolébavka zapříčinila rychlejší přibírání na váze – skutečně pomáhají. Jenže tehdy nebyly k dispozici nahrávky relaxační hudby a především zvuku matčina hlasu na psychický a zdravotní stav dítěte.

   Dnes už víme, že nejen rocková, ale i příliš složitá nebo hlasitá symfonická hudba dětem spíš škodí. Uši a hlavně psychiku ještě nenarozeného dítěte ovšem daleko více zneklidňují hlučné a rozzlobené hlasy hádajících se rodičů. Dnes už jsme totiž, aniž to většina našich porodníků tuší, dál a přece jen o trochu moudřejší.

   Sluch je před narozením tím nejvíce rozvinutým smyslem. Děti již ve čtvrtém měsíci těhotenství dokáží reagovat na hudbu, její rytmus, hlasitost, a pokud hudba zrychlí, zrychlí se i srdeční tep dítěte. Srdce je plně vyvinuto již v druhém trimestru a jeho rytmus osciluje mezi 120 a 160 tepy za minutu. Někteří psychologové se domnívají, že tohle je základem naší obliby rytmů, bubnů, nebo afrického smyslu pro polyrytmus. Je také již prokázáno, že plod v děloze se učí a pamatuje si rytmus matčina srdce. Nahrávky tlukotu matina srdce dnes značně vylepšují přibývání na váze a zdravý vývoj novorozenců v mnoha porodnicích a porodních centrech po celém světě. Rytmus je totiž díky svému opakování a délce trvání pro dítě jakousi první zvukovou kolébkou.

   Výzkum ovšem také potvrdil, že ještě nenarozené dítě v děloze dává (kromě relaxační a speciální hudby pro děti) jednoznačně přednost matkou zpívaným ukolébavkám nebo pečlivě vybraným pomalým skladbám v tempu přibližně stejném, jako je tep matčina nebo běžně zklidněného srdce (tedy asi v tempu pod 60 úderů za minutu). Zvuková stimulace děťátka v děloze, aniž bychom chtěli vychovávat jen samé hudební virtuózy, je tedy pro rozvoj plně tělesně, emočně, intelektuálně a duchovně vyvinutého člověka velmi výhodná a přímo životně důležitá.

   Děti narozené v našich porodnicích, a navíc ty, které se narodily předčasně, se ovšem obvykle ocitnou v krutém světě lékařských zásahů, procedur, nebo dokonce jehel, světel, inkubátorů a monitorů, jejichž účelem je sice podpora fyzického života, které ale zcela pomíjejí podporu života emočního. Prakticky vše, co se děje v inkubátorech, je bolestivé: dýchací přístroj, krmicí trubice, elektrody monitorů přilepené na kůži, nitrožilní výživa, neustálá vyrušování a poplachy. V průběhu posledních třiceti let bohužel významně narostl počet předčasně narozených dětí. Na tomto dnes tak obvyklém a ostudně přehlíženém ,,divadle násilí” jsou totiž děti negativně programovány na celý další život. Jenže právě dobrá nálada a pozitivní myšlení jsou jedinou a hlavní zárukou snadného porodu a především zdravého vývoje děťátka. Dobrou náladu lze přitom ,,trénovat” a vědomě si pěstovat. Právě tak, jako se zodpovědní rodiče mohou připravit na porod a výchovu svého dítěte.

   Řešení naprosté většiny dnes bohužel běžných těhotenských, porodních a poporodních traumat je tak (stejně jako v případě inkubátorů, nahraditelných například metodou klokánkování, kdy jsou miminka neustále pod košilí přímo na těle matky a velmi rychle dohoní, co se týče váhy a dalšího vývoje, ostatní novorozence) geniálně snadné a všem dostupné: maminky, zpívejte! Pravidelně zpívejte. Když člověk zpívá, uvolní a zpravidelní dech, přestane myslet na všechny ty běžné každodenní a okamžité starosti a především – uvolní hlasivky! Jakmile ovšem, vážené maminky, (ano, i ty, které ,,díky” autoritativní výchově od dětství tvrdí, že zpívat neumí) uvolníte zpěvem hlasivky, uvolníte i emoční bloky a následně i svou psychiku! Na ní totiž, jak ostatně věděly všechny dávné společnosti, záleží ze všeho nejvíc.

   Hlas matky je pro dítě nejdůležitější zvuk vůbec: do dělohy je přenášen přímo a je silnější než všechny ostatní vnější zvuky. Zvuky v děloze vytvářejí jakýsi zvukový koberec, v němž je výrazně rozeznatelný právě matčin hlas. Prenatální zvuky jsou tak velmi důležitým základem pro vývoj chování a učení se. Mozek se může díky těmto zvukům dříve organizovat.

   O čem že to píši? O tom, že pokud bychom byli porozeni přirozeně, protože by to bylo v malém porodním centru nebo doma a maminka by věděla, jak důležité je být v pohodě a zpívat, a v průběhu těhotenství by sobě a nám zpívala a zpívala, mohli bychom všichni být daleko inteligentnější, zdravější, ekologičtější a duchovnější. 

   Ukázalo se, že na rozdíl od nás těm dětem, které byly v průběhu těhotenství ještě v bříšku maminky ,,stimulovány” zvukem, tedy matčiným zpěvem, neodumírají pri porodu miliony neuronů, protože již byly dendriticky provázány pravidelnou zvukovou stimulací, tedy třeba jen prostým zpěvem matky, dohromady jako copánky a porod přežily! Prenatálně stimulované děti přicházejí na svět s menší tenzí, s otevřenýma očima a nezaťatými pěstičkami, a pokud vůbec pláčou, tak jen velice málo. Lépe spí. Velmi brzy začnou rozeznávat hlas svých rodičů a v rodině dochází k pevnějšímu citovému připoutání. Vykazují větší rozsah paměti a dochází k urychlení vývoje dovedností. Mají nadprůměrné jazykové a hudební nadání, jsou značně tvořivé. Jsou vysoce zvídavé a prokazují výbornou schopnost rychle zaznamenávat a zpracovávat informace. Lépe zvládají stres a dokážou se snáze samy zklidnit. Mají výborné kognitivní schopnosti – testy prokázaly nadprůměrně vysoký inteligenční kvocient.

   Jak to, že se o tom všeobecně neví? Jak to, že to naše společnost nepodporuje?

   Většina českých matek přestala zpívat. Národ přestal zpívat. Podle posledních dostupných statistik 70 % českých školních dětí nedokáže dobře zazpívat jednu jedinou písničku. Až vyrostou, zcela jistě zase ony nebudou zpívat svým dětem. A nebudeme si už vůbec umět naslouchat, a ani politici, ani my se už nikdy nedokážeme rozumně domluvit. Řešení ovšem už znáte: zpívat, zpívat, zpívat. Pamatujme si všichni: každá maminka má ve svém hlase (jak pro sebe, tak pro své ještě nenarozené nebo právě narozené dítě) dokonalého preventivního léčitele. Každou matkou (ale i otcem) zazpívaná ukolébavka znamená pro vývoj děťátka víc než hodiny pasivního poslechu Mozarta nebo Vivaldiho.

   Vážené (budoucí i stávající) maminky, jste to skutečně vy, které můžete pozitivně změnit nejen svůj soukromý svět, ale i celou společnost. A nepotřebujete k tomu nic než onu prvotní informaci (a tu teď již máte). Nepotřebujete sluchátka a přehrávače a nahrávky Mozarta. Vše, co je třeba, již máte. Stačí jen zpívat. Zapamatujte si: čím víc maminka jiný stav prozpívá, tím líp děťátko všestranně prospívá!

   Každá jste pro to své miminko ten nejlepší Mozart v té nejlepší skladatelské a interpretační formě.

05.09.2008 19:20:05
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one