Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Volarští v Perlesreutu uspěli

Zástupci občanského sdružení U Nás Volary a města Volary vyrazili tuto sobotu reprezentovat své město do bavorského městečka Perlesreutu, které pořádalo již 38. ročník Schmalzlfestu, jehož vyvrcholením byl nedělní “Schnupferwettbewerb” – tedy soutěž v šňupání místního tradičního tabáku tzv.schmalzleru.

Volarské družstvo ve složení Mgr. Petr Horálek, Ing. Martin Janda, Roman Kozák a Petr Čmerda se letos konkurence německých a rakouských týmů nezaleklo a získalo krásné čtvrté místo. Navíc si Roman Kozák dokázal vyšňupat třetí nejlepší čas z téměř třiceti závodníků a Martin Janda získal místo šesté!... (celý článek)

Konečná směs šňupacího tabáku určeného pro soutěž je připravována ručně přímo na místě. Vzniká po dodání hodnotných olejů a dochucujících látek do hrubé směsi brazilských tabáků. Dříve se místo olejů používalo přepuštěné máslo - odtud mastná výroba. I název Schmalzler byl odvozen od zjemňujícího másla - Butterschmalz. Tento druh měl krátkou trvanlivost, máslo často rychle žluklo a musel se šňupat v relativně velkých šňupcích (odtud možná pochází ona tradice šňupnout během soutěže takové množství).

Avšak znalci dodnes Schmalzler rádi označují za krále šňupacích tabáků. Schmalzler s pravou tabákovou chutí, tak se nazývá šňupací tabák, jenž byl smíchán pouze s oleji a neobsahuje žádnou jinou aromatickou látku. Za svou charakteristickou chuť vděčí jen jednotlivým druhům tabáku, především např. fresku. Klasický bavorský Schmalzler se ve městě Landshut na řece Isar či právě v Perlesreutu vyrábí více než 100 let.

Je libo šňupeček?

Správné šňupání není žádné umění a nevyžaduje žádný trénink. Kdo chce tento příjemný požitek správně vychutnat, začne zprvu s malými dávkami, ne většími než je špendlíková hlavička. Postupem času si každý najde svou míru podle vlastní chuti. Nutné důležitá velikost šňupce, vše závisí na požitku.

Tabák by měl zůstat pouze na okraji nosu. Silné vdechování se opravdu nedoporučuje. Asi nejsprávnější šňupání je takové, jako byste jemně čichali ke květině nebo vychutnávali buket starého vína. Ihned po šňupnutí pocítíte osvěžující účinek a již po třech, čtyřech minutách je aktivována sekrece nosu, jeden z požadovaných účinků dobrého šňupacího tabáku. Kýchnete-li, není to žádný vedlejší rušivý účinek...

03.08.2010 21:27:40
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one