Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

ZPĚV KŘÍDEL – Pavel Bače, Ivo Stehlík

zpěv křídelV druhém svazku edice Dech života volarského nakladatelství Stehlík tentokrát najdete fascinující fotografie ptáků z celého světa. Barevné snímky Pavla Bačeho umocňují nadčasové texty známých osobností (Gary Snyder, Jan Skácel, Margaret Cravenová, Iva Bittová, Forrest Carter, Erazim Kohák, Romain Rolland, Miloslav Nevrlý a další), které sestavil Ivo Stehlík. Podstatou knihy je však její duch nezastíraného obdivu a lásky k ptačímu světu, k přírodě, důraz na zachování jejího plného potenciálu, svobody a divokosti. Na konci knihy jsou veřejnosti představeny dvě nevládní organizace, které se zabývají zkoumáním a ochranou ptáků -  Česká společnost ornitologická a křesťanská organizace A Rocha. Součástí publikace je také podrobný seznam použité literatury a seznam vyobrazených ptáků, který dává celé knize punc svérázného poznávacího atlasu s více než padesáti druhy opeřenců.

Knihu můžete zakoupit ZDE

Úryvek z knihy čtěte ZDE

Úryvek: ... Před mnoha a mnoha lety, to ještě lidé na zemi nežili, náčelník Nebeských duchů měl už dost svého domova v Hořejším světě. Byla tam totiž pořád hrozná zima. Vyřízl kamenem do oblohy díru a tou všechen sníh a led shodil dolů. Vytvořil tak obrovský val, který sahal od země k nebi. Dnes mu říkáme Mount Shasta.

Pak si Nebeský duch vzal vycházkovou hůl, přešel z mraku na vrchol hory a sestupoval dolů.

Asi tak v půli cesty do údolí se začal tu a tam prsty dotýkat svahu. Kam sáhl, vyrostl strom. Pod jeho kroky tál sníh a voda tekla dolů a vznikaly řeky.

Potom Nebeský duch rozlámal špičku své obrovské hole a třísky hodil do řek. Větší třísky se proměnily v bobry a vydry, menší v ryby. Posbíral spadlé listy ze stromů, rozfoukal je a tak stvořil ptáky.

Legenda národa Modoků

 

Modlitba ptačí

Tys, Pane, sílu svěřil křídlům ptačím,

Do letu milost dal, do srdce něžný vzlet;

Jak lehce odlétám, tak věrně vždy se vracím,

Když podaří se mi zlé zimy přetrpět.

 

Má hnízda věnčí domy, kterým nesou štěstí,

Má pírka ztracená utěsní každý kout;

Roztínám křídly vzduch jako šípy z lidské pěsti,

Jak vymrštěný květ, jenž stačil vykřiknout.

 

Nad kolébkami bdím a střežím hrobů řady;

Nesnáším plazení, svobodně chci mít rád;

A žhoucí Svatý Duch, jenž holubem byl tady,

Mě v nebi, v hnízdě jasu, přijme jedenkrát.

Robert de Montesquiou-Fezensac

 

Znám jeden strom, který mívá chvíle slávy. Je to olše – samotář. Stojí na břehu řeky a je každý rok ledovou dřenicí rozbíjena hluboko do červeného dřeva. Přesto z jara vyvěsí nejhustší bohatství jehněd. Potom, až do opadání listí, je jenom černou olší.

Jakmile však ledy uzavřou řeku, tehdy strom zazpívá.

Připluje obláček čížků, oblétne korunu a zapadne do ní. Od té chvíle jenom zpívá a zvoní nejjemnějšími zvonečky. Na čistý led se sypou rudohnědé šupinky šištiček. Je to, jako by čížkové osvobozovali stříbrný zpěv, aby byl co nejčistší.

Černá olše zvoní a zvoní...

To je její chvíle slávy a lidé to nevědí, protože se to děje uprostřed zimního ticha a černá olše je jenom starý, ledy rozbitý strom.

Stanislav Vodička

 


 

Profil autorů:

Pavel Bače (*1967) - Narodil se a vyrůstal v Prachaticích. Po maturitě pracoval jako důlní technik, později založil pokrývačskou firmu – v tomto oboru pracuje dodnes. Rozhodně mu nechybí trpělivost, pohotovost a vytrvalost, vlastnosti nezbytné pro fotografování přírody, je však zároveň velkým snílkem. Často a rád zůstává sám, pozoruje chování zvířat, fascinován divokostí a zároveň přímočarou jednoduchostí viděného, obyčejným očím skrytého života. Létání je nesplněným přáním lidí odnepaměti a on nechává létat alespoň své myšlenky, fotografie jsou mu pak prostředkem pro vyjádření jeho vztahu k Okřídleným.
Část svých snímků vytvořil i na výpravách v zahraničí (Maďarsko, Rakousko, Kanada, Kostarika), inspiraci ale nachází především na Šumavě, v údolí milované Vltavy a ve vesničce Pěkné.

Ivo Stehlík (*1963) - Jeho láska a obdiv k ptákům možná byla předurčena už jeho jménem a tím, že se narodil na Mezinárodní den ptactva. Žije na Šumavě ve starém statku u Volar. Píše, vydává a prodává knihy. Je ženatý a má dvě dcery.

20.10.2011 20:34:28
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one