Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Zajímavé čtení

poštovní známka šumavaPrvní přírodní rezervaci na Boubíně, vznik prvních státních rezervací Plešné jezero a Weitfällerské slatě a 20. výročí zřízení Národního parku Šumava představí nový aršík známek, který vydává Česká pošta 31. srpna. Jde o šestou část cyklu Biosférické rezervace UNESCO České republiky.

Návštěvníci Národního parku pak navíc mohou získat otisk příležitostného razítka. Česká pošta ho bude používat na čtyřech šumavských poštách - ve Stožci, Kvildě, Srní a Prášilech.

Aršík je složen ze čtyř známek a čtyř kupónů a má připomenout ochranu přírody v biosférické rezervaci Šumava. Představí se typické šumavské úkazy, například skalní suťovisko, dvojvrchol hory na hraničním hřebenu nebo říční fenomén Vydry a rašelinišť. Dále charakteristické druhy šumavské přírody - rysa ostrovida, losa evropského, tetřeva hlušce, tetřívka obecného, datlíka tříprstého a kosa horského. Hmyzí říši pak představí žluťásek borůvkový, modrásek stříbroskvrnný, perleťovec mokřadní, okáč rudopásný a střevlík Ménétriésův. Šumavská flóra bude zastoupena například hřibem šumavským, dřípatkou horskou a hořcem panonským.

Návrh známek zpracovali výtvarníci Libuše a Jaromír Knotkovi, kteří loni získali prestižní cenu v anketě O nejlepší známku roku, konkrétně za jiný cyklus biosférických rezervací. Známky budou v hodnotách deset, 12, 14 a 18 korun, spolu s nimi budou vydány příležitostné obálky a pohlednice.

Nová znělka města "Volarské maestoso" se dočkala svého křtu v pravé poledne. Jejím autorem je učitel volarské ZUŠ a skladatel Jan Šíp.

"Byla bych ráda, kdyby ji lidé používali při spolkových činnostech a při jakékoli prezentaci našeho města," uvedla Pospíšilová. Město podle ní už má prapor i městské insignie, nechalo vysvětit zvony, vydalo několik knih, ale znělka mu dosud chyběla," řekla starostka Martina Pospíšilová.

Za vůní pryskyřice, rekordmanským kláním i přátelskou atmosférou se mohli návštěvníci o víkendu vydat na Volarské slavnosti dřeva. Obdivovat mohli desítky řemeslníků při tesání trámů, výrobě dřeváků, figurek či dřevěných soch, ale také kováře, kameníka či sledovat, jak se pletou koše. V sobotu byla na programu tradiční soutěž O putovní dřevák a v něděli proběhl další pokus o překonání rekordu v počtu účastníků slavností v dřevěné obuvi. "Volarskými slavnostmi dřeva připomínáme návštěvníkům dávnou historii města, a to hlavně práci se dřevem." říká starostka města Martina Pospíšilová.

Vše začalo v sobotu, když Martin Dejdar spolu se starostkou Martinou Pospíšilovou zahájil osmnáctý ročník slavností, jak jinak, než s pilou břichatkou v ruce a přeříznutím polene a pak všem na náměstí pogratuloval k osmnáctinám slavností vlastním programem a soutěží o motorové kolo... (celý článek)

Pokud chcete alespoň trochu přivonět k tomu, jak se ve Volarech rodí loutky, reportáž naleznete ZDE na stránkách fotopavouk.cz.

loutky 01.jpg
loutky 02.jpg
loutky 03.jpg
loutky 05.jpg
Pro návštěvníky se zájmem o historii i současnost šumavské krajiny a architektury je určen nový propagační materiál s názvem Krajina Šumavy, který v těchto dnech vydala Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava

Prospekt je ve stručnosti informuje o formování krajiny při prvních osídleních a dělení zemědělské půdy, o sídelní struktuře, ale i o charakteristice šumavské architektury. Má lidem ukázat, jak vypadaly a vypadají šumavské stavby, a jak se vyvíjely sídelní struktury šumavských vsí... (celý článek)

Národní památkový ústav v Českých Budějovicích vydává knihu s názvem Rožmberkové. Cestovní průvodce. Kniha vznikla v rámci projektu Rožmberský rok 2011 za finanční podpory Jihočeského kraje. Cestovní průvodce provede zájemce po rožmberských lokalitách nejen v Česku ale i v zahraničí. Představuje 120 zejména jihočeských ale i dalších českých, moravských a zahraničních lokalit... (celý článek)
Volarské slavnosti dřeva se letos konaly posedmnácté. Již od začátku zvolili jejich organizátoři termín předposledního srpnového víkendu. jediný rok, kdy se slavnosti nekonaly, byl rok 2002, kdy termín slavností byl jen týden po ničivých povodních. Vlivem tohoto výpadku se ale srovnaly početně ročníky slavností s akcemi jako takovými. Vůbec poprvé se totiž konaly slavnosti víceméně na zkoušku v parku nad pivovarem jako nultý ročník...

V sobotu proběhl tradiční závod o putovní volarský dřevák. Ani letos se jej domácímu družstvu nepodařilo vybojovat, i když k překonání protivníků z Perlesreutu chyběly jen čtyři setiny a o nich rozhodla až závěrečná disciplína, což byl šplh na šestimetrový kmen. (celý článek a foto Miroslav Fuchs / Deník)

Nedělní pochod v dřevácích je již dvanáct let nedílnou součástí Volarských slavností dřeva. Poprvé se volarští vydali v dřevácích okolo náměstí v roce 1998 a v roce 2003 se jich sešlo rekordních 242. Tento sedm let starý rekord se však letos konečně podařilo pokořit. Volarské náměstí rozezvučel klapot 263 párů dřeváků. O regulérnost rekordu se již od začátku stará agentura Dobrý den.

Nejstarším účastníkem letošního průvodu Vladimír Jeřábek (93 let) , nejmladším pak Lukášek Halama (28 dní stár). Nejoriginálnější kostýmy si letos přivezl Divadelní soubor Bouček z Vimperka. Z největší dálky pak přicestoval do Volar z německého města Slaveld (cca 500 km vzdušnou čarou).

Celý průvod pak provázely písně zpívané volarským svazem žen. Ty si k sedmnáctým slavnostem připravili speciální autorskou píseň. Podíl na vzniku této písně mají Jan Tischler a František Batík - harmonikáři doprovázejíce volarské ženy... (fotogalerie zde)

Sekery, které holí, ruční pily dlouhé 2metry, motorové pily s výkonem přes 61 koní, řetězy řítící se rychlostí přes 180 kilometrů v hodině, silné chlapy... Tak to vše bylo možné vidět v rámci 17. ročníku Volarských slavností dřeva. Exibici dřevorubeckého sportu předvedli jedni z nejlepších evropských závodníků z Čech a Rakouska, kteří se zůčastňují například série Stihl Timbersports, nebo Evropského poháru Eurojack.

Moderní podoba dřevorubeckých soutěží je velmi atraktivním adrenalinovým sportem, přesto se snaží vycházet z tradiční dřevorubecké práce. Například disciplína Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany.

Ovšem závodníci se samozřejmě musí umět ohánět i pilou motorovou. Jednou z nich je i speciální disciplína zvaná hot saw, kterou borci předvedli na závěr.

 „Tohle je pila, která se vyrábí pouze na zakázku a v Česku jsou pouze dvě. Nechal jsem si ji udělat v Německu. Má dvě stě padesát kubíků obsah, dvaašedesát koní výkon, což je jako fabie, rychlost řetězu je dvě stě sedmdesát kilometrů v hodině a váží sedmadvacet kilo. Je to skutečná formule. Stojí hodně peněz, jako lepší motorka,“ řekl nám jeden z předvádějících. Na odřezání tří kotoučů z kmene o průměru 42 cm mu stačí něco kolem šesti vteřin... (fotogalerie zde)

Zástupci občanského sdružení U Nás Volary a města Volary vyrazili tuto sobotu reprezentovat své město do bavorského městečka Perlesreutu, které pořádalo již 38. ročník Schmalzlfestu, jehož vyvrcholením byl nedělní “Schnupferwettbewerb” – tedy soutěž v šňupání místního tradičního tabáku tzv.schmalzleru.

Volarské družstvo ve složení Mgr. Petr Horálek, Ing. Martin Janda, Roman Kozák a Petr Čmerda se letos konkurence německých a rakouských týmů nezaleklo a získalo krásné čtvrté místo. Navíc si Roman Kozák dokázal vyšňupat třetí nejlepší čas z téměř třiceti závodníků a Martin Janda získal místo šesté!... (celý článek)

Webmaster © 2007 - 2019 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one