Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Zajímavé čtení

U příležitosti 65. výročí osvobození Volar americkou armádou uspořádalo Město Volary a Klub vojenské historie 4th Armored Division Pelhřimov dne 5. května vzpomínkovou akci, jejíž součástí byl i boj o radnici na náměstí ve Volarech.

Zpestřením bylo zatčení partyzána, kterého si dobrovolně zahrál jeden z přítomných diváků. Poté přišla první vlna amerických vojsk, kterou němečtí obránci Volar zmasakrovali a část z nich před budovou radnice dokonce popravili. Druhá vítězná vlna americké armády, která Volary následně osvobodila, se krom jiného musela potýkat se ztrátami způsobenými střelbou snipera.

Součástí akce byla výstava vojenské techniky na volarském náměstí, pietní akt u pamětní desky na náměstí, u památníku Pochodu smrti a u pomníku pfc. Charlese Havlata.
Jeden ze základních principů vesmíru je, že všechno vibruje, pohybuje se a má svůj rytmus. To je onen prapůvodní jazyk, zrozený velkým třeskem, který všechno spojuje a jehož jsme i my součástí; součástí světa rytmu. Tento svět vibruje jako jeden velký buben, který je oblíbeným nástrojem Velkého ducha a příčinou, proč jsme dostali tlukoucí srdce... A snaha vrátit našim kamenům jejich přirozený rytmus a vibraci a sladit je s krajinou, do které byly umístněny a sladit je s rytmem našich srdcí nás přivedla k myšlence pozvat někoho, kdo umí tyto síly uchopit a pracovat s nimi. Tradiční setkání u volarského kromlechu v předvečer keltského svátku Světel (Beltine) tak bylo letos ve znamení tajuplného šamanského obřadu... (celý článek na VOLARY.eu)
Česká republika, která se už nyní potýká s nadměrným hlukem a jeho dopady na zdraví obyvatel, uvažuje o dalším uvolnění platných limitů. Za touto iniciativou pravděpodobně stojí snaha státu prodloužit provoz na starých komunikacích, tak zájem vyhnout se budování nákladných protihlukových bariér... (celý článek)
stromy k nám hovoříSTROMY K NÁM HOVOŘÍ – vybral a uspořádal Ivo Stehlík
 
ilustrace: barevné fotografie, autorka Marguerite Sweers-Meijering
rok vydání: 2009, vydání 1.
formát: 16x16 cm, 132 stran
edice: Dech života, vazba pevná s přebalem
ISBN 978-80-86913-06-3
 
Barevné fotografie a promluvy o stromech.
 
Běžná cena: 247 Kč 
,,Stromy nás provázejí životem doslova od kolébky po rakev. Jejich šumění nás pomáhalo uspávat, když jsme byli malí. Šumění často úplně stejných stromů nám možná jednou pomůže odejít ze světa ve větším klidu... (celá anotace)                            
Úspěšný pořad Jaroslava Pulkrábka Toulky starou Šumavou, který v hojném počtu navštěvují i volarští diváci, jasně naznačuje, že lidé mají velký zájem o nedávnou historii a o staré fotografie svých rodných měst či krajů. Máte-li tedy chuť nahlédnout do dnes již neexistujících uliček, či se nadýchat prachu starých cest, klikněte zde: "Staré fotografie Prachatic a okolí"...
Město patřilo od pátečního večera do nedělního odpoledne šestnáctému ročníku Volarských slavností dřeva. Ten se stal také oslavou 650ti let od první písemné zmínky o Volarech. V nepřetržitém programovém proudu se střídala vystoupení hudebníků a kapel, tanečníků i kejklířů, žongléra a fakíra s ukázkami řady šumavských "dřevěných" řemesel a také řemesla kovářského... (fotoreportáž na Volary.eu nebo na PrachatickoNews)
Tvůrci pořadu České televize "Hledání ztraceného času", v čele s hlavním představitelem panem Karlem Čáslavským, navštívili volarská pamětní místa, která se váží ke konci druhé světové války. Jak nám prozradil produkční pořadu pan PhDr. Otakar Svoboda, Volary budou jednou z osmi filmových zastávek v rámci připravovaného cyklu s tématikou posledních dnů války. Cyklus by se měl vysílat příští rok na přelomu dubna a května v rámci oslav osvobození. Natáčení se zůčastnil také spisovatel a radní města Volary pan Roman Kozák, který provedl tým pana Čáslavského po městě a vypomohl taktéž komentářem. Jedním z míst, které štáb ČT navštívil, byl například hřbitov židovských žen z tzv. Pochodu smrti...
konec světa streitčernobílé fotografie autora
rok vydání: 2000, vydání 1.
formát: 27x23,5 cm, 141 stran
ISBN 80-902707-3-5

Běžná cena: 496,- Kč 

Záběry světoznámého fotografa Jindřicha Štreita z burjatské osady Kižinga doplněné etnografickými texty o původu Burjatů, jejich náboženství a současném stylu života. (V češtině a angličtině.) Výběr sedmdesáti černobílých fotografií doplněný o příspěvky Dana Berounského (o životě v Kižinze) a Luboše Bělky (o burjatském buddhismu)... (celá anotace)

rozervy szpukilustrace: Petr Pastrňák
rok vydání: 2006, vydání 1.
formát: 12x13 cm, 110 stran
ISBN 80-902707-9-4

Běžná cena: 99,- Kč

Dva spříznění poetičtí autoři napsali básně, které vycházejí z hlubokého souznění s šumavskou krajinou a z neustálého hledání absolutna... Zahloubáme-li se do veršů Ivy Košatkové a Romana Szpuka a necháme se unést jejich atmosférou a naléhavostí, ocitneme se v nitru šumavských hvozdů, vzpomeneme si na vůni tlejího listí, mlhu za měsíční noci a trýznivou vášeň v srdci... (celá anotace)

...Tobiáš kácel stromy, které mu pan hajný označil, poražené stromy odvětvoval a loupal z nich kůru. Všude okolo něj se rozkládal hustý les se suchými podkápkami, borůvčím vysokým místy až do pasu, s kolečky rašeliníku, vývraty a zlomy. Podrost malých stromků byl místy hustý jako kožich. Vršky stromů byly ulomené často i na třikrát a tvořily zvláštní střechovité výrůstky. Byl to drsný kraj... (celé)
Webmaster © 2007 - 2019 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one