Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Zajímavé čtení

Čtvrtletník obecního úřadu Lenora

Odkaz najdete na oficiálních stránkách obce Lenora.


Vy, kteří jste stejně jako já nestihli jazzovou slavnost na náměstí v Prachaticích můžete ji navštívit alespoň prostřednictvím stránek prachatického fotografa Radka Štumpauera. Krom fotografií z Jazz Festu zde  samozřejmě najdete i další inspirativní "fotokousky"...

Radek Štumpauer  -  FOTKÁRNA

cestou čaje...Řekne-li se čaj, většině z nás se vybaví klasický "pytlík", který ráno bez rozmyslu zalijeme vodou, případně osladíme a popíjíme bez toho, abychom nad tímto nápojem přemýšleli. Tento, řekl bych "anglický", způsob čajování je skutečně běžný. Ovšem čaj a jeho pití - to je několikatisíciletá historie. Ten nezajímavě a jednoduše vypadající lístek čajovníku může mít tisíce chutí a podob...

 


"Tři věci na tomto světě jsou nanejvýš politováníhodné: zkáza nejlepšího mládí špatnou výchovou, zneuctění nejlepších obrazů sprostým zevlováním a mrhání nejlepším čajem nevhodnou přípravou..."

Li Čchi-lai

("zobrazit celé")

   ...Nedávno jsem se rozhodl promluvit s jednou skupinou o tom, co se děje, když nerozumíš tomu, co se dělá ve třídě. Povídali jsme si o tom o onom, zdálo se, že jsou všichni v uvolněné náladě, a tak jsem řekl: ,,Víte, něco mě opravdu zajímá a jsem zvědavý, jestli mi to řeknete.“ Zeptali se: ,,Co to je?“ Odpověděl jsem: ,,Co vám asi jde hlavou, když vám učitel položí otázku a vy neznáte odpověď?“

   Bylo to, jako by vybuchla bomba. Ve třídě se okamžitě rozhostilo nehybné ticho. Všichni se na mě dívali s výrazem, který jsem se naučil chápat jako napjatý. Po dlouhou dobu bylo naprosté ticho. Až nakonec Ben, který je odvážnější než většina ostatních, prolomil napětí a tak odpověděl na mou otázku tím, že hlasitě řekl: ,,Budu zvracet!“... (celý úryvek)

John Holt - Proč děti...dětské ilustrace

z anglického originálu How children fail přeložil Jiří Tůma

rok vydání v nakladatelství Stehlík: 2003, vydání 1.

formát: 15x21,5 cm, 207 stran

ISBN 80-902707-6-X

 

Jaké příčiny mají strach, nejistota a nuda, které děti zažívají ve školách, a k čemu to vede, popisuje významný pedagog John Holt. Zápisy z výuky dětí s komentáři se mohou stát cennou inspirací pro  všechny učitele... (celý článek)

 Běžná cena: 220,- Kč

...Svépomocné družstevnictví bylo klíčovým prvkem, který umožnil ekonomickou emancipaci československé společnosti. Ke konci 19. století už bylo moderní družstevní hnutí v budoucí Československé republice, zejména v jejích historických zemích, pevně zakořeněno. Díky němu získali malí a střední rolníci a živnostníci určitou míru nezávislosti na velkých rakouských průmyslových a  úvěrových koncernech. Široké vrstvy zemědělců, řemeslníků, dělníků i zaměstnanců uchopily družstení myšlenku a prakticky ji aplikovaly v mnoha různých formách. Družstva zemědělců – předmět této podrobné studie – byla jen jedním prvkem rozlehlé československé družstevní sítě. K dalším podstatným článkům patřila družstva spotřební, bytová a živnostenská.

   Po roce 1918...
Zemědělské družstevnictví v Československu

Zemědělské družstevnictví v Československu do roku 1952   

černobílé fotografie, tabulky

z anglického originálu Agricultural Cooperatives in Czechoslovakia přeložila Naďa Johanisová

v nakladatelství Stehlík: 2007, vydání 1.

formát: A5, 161 stran

ISBN 978-80-86913-03-2

Běžná cena: 179,- Kč  

Ojedinělá studie překvapivě rozsáhlého, rozmanitého a fungujícího družstevnictví v Československu za první republiky, které bylo základem národního hospodářství. Dnes může být inspirací pro ty, kteří hledají alternativy k ekonomickému modelu současné společnosti... (celá anotace)

 

                      

Jaro bylo už pár dní a skřítek Olšinka se zastavil u štíhlého, pružného stromu, jehož větve vlály ve větru jako dlouhé dívčí vlasy. Mladé lístky toho stromu zářily v slunci tak jasnou zelení, že spolu s bílým kmenem a těmi větvemi – vlasy – opravdu vypadal jako mladá dívenka. Skřítek Olšinka se usmál.

   Z okýnka v kmeni stromu vykoukl skřítek – menší než Olšinka a stejně něžný a křehký jako jeho strom.

   ,,Co potřebuješ?...

Byl jednou jeden stromilustrace: Naděžda Smirnovová

rok vydání: 2004, vydání 1.

formát: A5, 69 stran

ISBN 80-902707-7-8

 

Neobyčejně něžné a dojemné vyprávění o skřítkovi Ošinkovi, který putuje od stromu ke stromu a hledá svůj příběh. Pro děti i jejich rodiče.   

Běžná cena: 155,- Kč
Webmaster © 2007 - 2019 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one